«Туган авылым минем – йөрәгемә якын».

2018 елның 14 сентябре, җомга

Сокуры авылы китапханәсендә кече яшьтәге мәктәп укучылары читтән торып «Село мое родное - сердцу дорогое» сәяхәтенә чыктылар. Чара “Кече Ватан” төшенчәсенең нәрсәне аңлатуы турында сөйләүдән башланды. Һәм бүген электрон презентация-юл күрсәткеч ярдәмендә балалар туган авыллары Сокуры буйлап сәяхәт иттеләр. Алар авылның барлыкка килү тарихы, аның беренче урамнары тарихы белән, риваятьләр һәм легендалар, аның тарихи үткәне, тарихи һәм мәдәни һәйкәлләре белән таныштылар. Монда бөек рус шагыйре Г.Державин туган булу һәм авылга үтеп барышлый язучылар А.С.Пушкин, В.Гусев, А.Радищев керү балаларда аеруча кызыксыну уятты. Чара азагында китапханәче Дебердеева Индира Романовна балаларга авылның 460 еллыгына китапханә тарафыннан чыгарылган «Культурные памятники села Сокуры» буклетлары таратты.