Лаешта Державин премиясе ияләрен билгеләделәр

2019 елның 15 июле, дүшәмбе

Лаеш шәһәрендә Татарстан язучыларын һәм юристларын Гавриил Державин исемендәге Дәүләт премиясе белән бүләкләү булды. Тантана бөек шагыйрьнең тууына 276 ел тулуга багышланган «Державин укулары» Бөтенроссия шигърият фестивале кысаларында узды. Чарада Лаеш районы башлыгы Михаил Афанасьев, ТР юстиция министры Рөстәм Заһидуллин, ТР Язучылар берлеге рәисе Данил Салихов һ. б. катнашты.

Район башлыгы үз чыгышында Державин премиясе әһәмияте артачагына ышаныч белдерде: «Гавриил Державин исемендәге Премия күптән бирелә, ләкин дәүләт статусын күптән түгел генә алды. Премиягә күп кенә талантлы кешеләр бирелә, һәм мин ел саен лауреатлар күбрәк булыр дип уйлыйм, ә премиянең статусы үсәр һәм акрынлап ул дөньякүләм төс алачак».

Юристлар арасында премия лауреатлары арасында РФ прокуроры университетының Казан юридик институтының (филиалының) оператив-эзләү эшчәнлегендә законнар үтәлеше һәм прокурорның җинаять суд эшчәнлегендә катнашуы өчен прокурор күзәтчелеге кафедрасы мөдире, Татарстан Конституция судының экс-судьясы, ТР Фәннәр Академиясе әгъза-корреспонденты, юридик фәннәр докторы Флер Баһаветдинов һәм РФ Юстиция министрлыгының ТР буенча идарәсе башлыгы, Татарстан Конституция судының экс-рәисе, юридик фәннәр кандидаты Виктор Демидов булды.

Баһаветдинов «юридик зат мәнфәгатьләрендә законсыз бүләк: теория һәм практика мәсьәләләре» эше өчен Державин премиясе белән билгеләп үтелде, ә Демидов – «кеше һәм граждан хокуклары һәм ирекләре гомумдәүләт системасында Россия Федерациясе субъектларының конституциячел суд эшчәнлеге»монографиясе өчен.

Язучылар арасында татар теленә мифлар җыентыгын һәм Россия халыклары легендасын «тамырлар безнең бердәмлектә» һәм Чыңгыз Айтматовның «Ак болыт Чыңгыз хан " повестен тәрҗемә иткән өчен язучы Мөдәрис Вәлиев премия лауреаты булды.

"Мин Гавриил Державин кебек бөек шагыйрь һәм дәүләт эшлеклесе, шулай ук әлеге кеше исемендәге премия лауреаты булуым белән горурланам", - диде Мөдәрис Вәлиев бүләкләүдән соң.

Моннан тыш, Гавриил Державин исемендәге район шигърият конкурсында җиңгән тугыз бала да бүләкләнде.

ТР Лаеш районы матбугат хезмәте