Рөстәм Миңнеханов Лаеш районында «Столбище» полиция бүлегендә һәм «Каусар ит эшкәртү мәйданчыгында булды»

2019 елның 16 августы, җомга

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов эш сәфәре белән Лаеш районында булды.

Башта ул капиталь ремонттан соң «Столбище» полиция бүлегендә булды. Аны ТР буенча Эчке эшләр министры Артем Хохорин һәм Лаеш районы башлыгы Михаил Афанасьев озата йөрде. «Столбище» полиция бүлегендә капиталь ремонт үткәрелде, яңартылган фойе, кизү өлеше, керү төркеме, гражданнарны кабул итү бүлмәсе, җылы идәннәр белән тоткарланган затларны тоту бүлмәсе, киңәшмәләр залы барлыкка килде, коридор төзекләндерелде, полициянең участок пункты җиһазландырылды. Татарстан Республикасы буенча Эчке эшләр министры Артем Хохорин полиция бүлеге өчен хезмәт автомобильләреннән ачкычлар тапшырды.

Столбище авыл җирлегендә 16 мең кеше яши, бу бүлек хезмәткәрләренең гаять зур җаваплылыгы. «Казан» халыкара аэропорты һәм бөтен аэропорт төененең иминлеген тәэмин итү Столбище полиция хезмәткәрләре карамагында тора.

Аннары Рөстәм Миңнеханов Никольское авылында «Каусар»авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперативының Агрология комплексы инвестицион проектын гамәлгә ашыру кысаларында ит эшкәртү мәйданчыкларында булды. Биредә казылыклар, сосиска, он әйберләре, Ысланган продукция, пешерелгән продукция, паштетлар, ит кисү әйберләре җитештерелә. Мәйданчык «Хәләл»стандартлары буенча эшли. Комплекста 40тан артык эш урыны булдырылган, авыл җирлекләрендә яшәүчеләр эшкә кабул ителә, бу авылның социаль-икътисади торышына уңай йогынты ясый.

«Каусар» АХҖК Агрология комплексы проекты Лаеш районының Никольское авылы территориясендә ит эшкәртү, сугым цехы, логистика үзәге, продукцияне саклау складлары төзүне күздә тота. Аена 300 тонна казылык әйберләре җитештерү, тәүлегенә 6000 башка кадәр кош сую, туңдырылган һәм суытылган продукцияне саклау планлаштырыла. Инвестицияләрнең гомуми күләме 300 млн. сумнан артык булыр дип планлаштырыла, шул исәптән грант чараларын да җәлеп итү планлаштырыла.

Пайчылар кооператив составына актив керә, аларның саны арта. АХҖК озак вакытлар инде гражданнар белән авылда эшли, аларга үз хуҗалыгында үрдәк бәбкәләре үстерергә тәкъдим итә, аларны үзе сатып ала. Эшчәнлекнең шундый схемасы булганда, авыл кешеләре үзләренә табыш китерә торган шөгыль таба, ә хуҗалык халык белән нәтиҗәле кооперация булдыра. Шулай ук Татарстан Президенты Лаеш районы авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре продукциясе күргәзмәсе белән танышты.

ТР Лаеш районы матбугат хезмәте