"Геройлар – Лаеш җире"

2019 елның 8 ноябре, җомга

Лаеш районы «Алтын көз» халыкны социаль тәэмин итү комплекслы үзәгенең гаиләгә һәм балаларга социаль ярдәм бүлеге белгечләре "Россия Федерациясе гражданнарына патриотик тәрбия бирү" дәүләт программасы чаралары планын үтәү кысаларында Лаеш шәһәренең 1 нче гимназиясе «Лаеш җире геройлары» дигән дәрес уздырганнар.  Чара Лаеш шәһәренең 1нче гимназиясе базасында узды»
    Балалар Лаеш районының Советлар Союзы Геройлары Иван Степанович Матвеев, Александр Терентьевич Сергеев, Степан Игнатьевич Козлов, Алексей Петрович Малышев турында кыскача биографияне тыңладылар.
1945 елда Кызыл мәйданда узган Җиңү Парадында Лаеш районыннан Карпов Алексей Матвеевич турында белделәр, ул 3 һәм 2 дәрәҗә Дан ордены белән бүләкләнде.
       Дәреснең максаты-яшүсмерләрдә патриотизм, Ватанга мәхәббәт тәрбияләү, безнең якташларыбыз тарафыннан Бөек Ватан сугышы елларында башкарылган батырлыклар мисалында.
Яшүсмерләр безнең бурычның җиңү яулаган, сугыш кырында калган кешеләрне онытмавына инандылар. Без бүген исән-сау булган ветераннар турында кайгыртырга тиеш, чөнки алар елдан-ел кими бара.