Лаеш районында Европада иң зур сирень бакчасы барлыкка киләчәк

2019 елның 8 ноябре, җомга

Лаеш районында Европадагы иң зур «Сирень корольлеге» сорт сиренасы бакчасын булдыру планлаштырыла.

Проектның авторы-казанлы, һөнәре буенча IT-инженер Денис Терехов. Минемчә, бу тулы кыйммәтле дендропарк ядрә булачак, ул сирингарий булачак (сирень үстерелә торган питомник). Ахыр чиктә 2500 төп сирень сортын утырту планлаштырыла. Барлык үсемлекләр дә ландшафт планы нигезендә утыртылачак.

«Сирень корольлеге» проекты авторы сүзләренә караганда, хәзерге вакытта 160 сирень сорты җыелган, алар арасында Россия һәм чит ил селекционерлары тарафыннан танылган сортлар да бар. Коллекция даими рәвештә тулылана. 2020 елда төп мәйданчыкка беренче зур булган Сирень үсентеләре утыртылачак. 2023 елга кадәр 400 дән дә ким булмаган сорт җыю һәм танышу өчен сирингарий ачу планлаштырыла.

Сирень бакчасы 15-20 елдан да иртәрәк тулы канлы булачак дип танырга туры килә. Мондый чор сирень куаклары матур монументаль тышкы кыяфәт алсын өчен кирәк.

ТР Лаеш районы матбугат хезмәте