Татарстанга 30 градуслы эсселек килә

2020 елның 30 июне, сишәмбе

Татарстан синоптиклары бу атнада һава торышының якынча фаразын бирде. 3 һәм 4 июльдә салкын һава торышыннан соң республикага 30 градуслы эсселек килә, дип хәбәр итә Гидрометеорология үзәге матбугат хезмәте.

Сишәмбе, 30 июнь көнне, республика төньяк-көнбатыш районнар белән берләшкән ӘТР антициклон йогынтысында булачак. Көндез урыны белән бераз яңгыр явачак. Төнлә республиканың көнчыгыш районнарында һава температурасы +3кә кадәр төшәчәк..+8 градус, көнбатыштан — +6..+11 градус. Көндез термометр баганасы +19 градустан югарырак күтәрелми.

Чәршәмбе көнне төбәктәге явым-төшем бик ихтимал. Төнлә аяз һавада һава температурасы +4тән +9 градуска кадәр, көндез +19дан +24 градуска кадәр булачак.

2 июльдә республика ерак төньяк циклондагы атмосфера фронтларының йогынтысы зонасында булачак. Урыны белән яңгырлар явачак, көндез аерым районнарда — яшенле һәм секундына 15-20 метрга кадәр кыска вакытлы җил белән яңгырлар. Температура төнлә +9 дан +14 градуска кадәр, көндез +21 тән +26 градуска кадәр.

Якынча фаразлаулар буенча, 3 һәм 4 июльдә республикада һава шартлары циклонның һәм атмосфера фронтларының җылы секторы йогынтысы астында формалашачак. Һава торышының тотрыксыз характеры, урыны белән кыска вакытлы яңгыр һәм яшенле булуы көтелә. Температура фон сизелерлек артачак: төнлә +12..+17, көндез +26..+31 градус.