Кунакларга "Татарстанда кыр көне – 2020 " чарасында нәрсә күрсәттеләр

2020 елның 4 июле, шимбә

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов, Россия авыл хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Джамбулат Хатуов, "Росагролизинг" АҖ генераль директоры Павел Косов һәм башка җаваплы затлар "Татарстанда кыр көне - 2020" агросәнәгать күргәзмәсендә булдылар.

Күргәзмә 2020 елның 2-4 июлендә Татарстанның Лаеш районында уза. Чара кунаклары Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары –  Авыл хуҗалыгы һәм азык – төлек министры Марат Җәббаров озатуында компания-экспонентлар мәйданчыклары белән таныштылар. Быел агросәнәгать күргәзмәсендә 200ләп экспонент катнаша, 17 мең кв.метрдан артык мәйданда эксперименталь культуралар чәчелгән, 9 мең кв. м мәйданда авыл хуҗалыгы техникасы урнаштырылган.

Чарага әзерлек әле узган ел ук башланды һәм бүген дә бу эшнең нәтиҗәсен күрергә мөмкин: делянкаларда 100гә якын төрле сорт һәм перспективалы культураларның гибридлары, кыяклы, шул исәптән "100 ел ТАССР" бодай сорты, шулай ук башка культуралар (кукуруз, көнбагыш, борчак, бәрәңге, киндер, нут, сидератлар һ.б.) тәкъдим ителгән.

Татарстан Президенты билгеләп үткәнчә, бүген яңа технологияләрне һәм яңа чыгарылган сортларны кулланырга кирәк. "Фәнсез бүген беркая да барып булмый", - диде ул.

Күргәзмәне Лаеш районы мәйданчыгы ачты-биредә җирле авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренең продукциясе тәкъдим ителде. Аннары кунаклар терлекчелек блогын карадылар, анда продуктивлылыкны арттыру өчен эшләнмәләр тәкъдим ителде.

Россия кооперация университеты һәм Казан кооператив институты стендында zoom ярдәмендә студентлар белән видеоэлемтә оештырылды.

Моннан тыш, сәламләү сүзе кысаларында Татарстан Президенты сәхнәдән республикага традицион "кыр көннәре"ндә катнашу өчен килгән барлык катнашучыларга һәм экспонентларга рәхмәт белдерде. Ул шулай ук чараның бик яхшы оештырылуын ассызыклады.

Рөстәм Миңнеханов сүзләренчә, мондый күргәзмәләр-авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре өчен яхшы эш формасы, фән белән элемтә булганда, үсеш мөмкинлекләре турында белергә, партнерлар белән аралашырга һәм яңаларын табарга мөмкин. "Бу мәйданчык бик уңышлы, - диде ул. - без бу мәйданчыкны булдырачакбыз". - Эпидемиологик вәзгыятькә бәйле рәвештә, быел күргәзмә бераз киселгән, һәм без күбрәк ачык киңлектә эшлибез, әмма бүген барысы да бик яхшы оештырылган".

Рөстәм Миңнеханов шулай ук ассызыклаганча, Россия үзен кирәкле азык-төлек продуктлары белән тәэмин итеп кенә калмый, ә эре экспортер да.

"Татарстан сезнең өчен һәрвакыт ачык", - дип мөрәҗәгать итте Татарстан Президенты чарада катнашучыларга.

Джамбулат Хатуов, үз чиратында, чарада катнашучыларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать итте, Татарстан Республикасының Идел буе федераль округында иң эре ашлык җитештерүче һәм тулаем илдә иң көчле аграр төбәкләрнең берсе булуын билгеләп үтте. Биредә ел саен 17% тан артык бөртекле һәм кузаклы культуралар, 30% шикәр чөгендере, 21% бәрәңге һәм 12% яшелчә җитештерелә. Моннан тыш, төбәктә терлекчелек дә актив үсеш ала, субъект сөт җитештерү буенча беренче урында, терлек һәм кош-корт җитештерү буенча 8 урында тора. Үсемлекчелек һәм терлекчелек тармакларын үстерү илнең азык-төлек иминлеген тәэмин итүгә зур өлеш кертә. Татарстанда җитештерелә торган продукция Россиядә дә, аннан читтә дә кулланучылар тарафыннан лаеклы тану һәм ышаныч белән файдалана.

Күргәзмәдә зур мәйданнар авыл хуҗалыгы техникасы – тракторлар, чәчкечләр, башка махсус агрегатлар белән мәшгуль иде. Кунаклар күп кенә тракторларның, шул исәптән Беларусьның, шулай ук Россиядә җыелган техника белән таныштылар. Аеруча ремонтланган яки модернизация үткән һәм яңадан сафка баскан авыл хуҗалыгы машиналары билгеләп үтелде.

Күргәзмәдә мөһим стендларның берсе - "цифрлаштыру" блогының чатыры булды, анда авыл хуҗалыгына цифрлы технологияләр кертү белән шөгыльләнүче компанияләр тәкъдим ителде, алар хәзерге вакытта модалы җилләтү генә түгел, ә тармакның аерылгысыз өлеше булып тора.

Цифрлаштыру блогының үзәк стендында кунакларга "Агрополия" проекты тәкъдир ителде. "РИВЦ" АҖ генераль директоры Нияз Хәлиуллин тармак буенча актуаль аналитиканы, шулай ук авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләрнең шәхси кабинетын сөйләде һәм күрсәтте. Бөтен система РИВЦ базасында эшләнгән, хәзерге вакытта ул сынала һәм якын арада бөтен республикага җәелдереләчәк.

Чатырларның берсендә Рөстәм Миңнеханов крестьян-фермер хуҗалыклары вәкилләре һәм үзмәшгульләр белән очрашты. Алар дәүләт тарафыннан фермерларга ярдәм итү һәм эшне алга таба оештыру буенча үз фикерләре белән уртаклаштылар.

"Республика хуҗалык эшчәнлегенең мондый формасына ярдәм итте һәм ярдәм итәчәк, - дип белдерде Рөстәм Миңнеханов. - Без эре агросәнәгать комплексларына күп игътибар бирәбез, әмма фермерларга, шәхси хуҗалыкларга, үзмәшгульләргә ярдәм итү мәсьәләсе дә мөһим. Боларның барысы да комплекслы рәвештә үсәргә тиешлеген аңлыйбыз". Рөстәм Миңнеханов ассызыклаганча, заманча фермерлар - хезмәт сөючән һәм амбициоз, үз проектларын гамәлгә ашырырга әзер.