Татарстанның 45 районы алты атна эчендә: "Яшьләр вакыты" автобусы республика буйлап сәяхәткә китте

2020 елның 5 августы, чәршәмбе

"Яшьләр вакыты" автобусы Татарстан буйлап сәяхәткә китте. Аның пассажирлары һәм баш оештыручылары-республиканың яшьләр берләшмәләре лидерлары, шулай ук ТР Яшьләр эшләре министрлыгы вәкилләре. Акция узган елгы турның "апгрейды" булачак..Анда катнашучылар барлык районнарда да булдылар һәм җирле яшьләр белән очрашулар уздырдылар. Очрашуда яшь кешеләр ачык ял урыннары, яшьләр үзәкләре, иҗади студияләр һәм районнарда эшкә урнашу өчен ресурслар булдыру турында фикер алыштылар.

Быелгы автобус туры Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов ярдәме белән "яшьләр вакыты – мөмкинлекләр вакыты" концепциясе кысаларында узачак. Һәр шәһәрдә "Татарстан – Мөмкинлекләр территориясе" дигән белем бирү маркеты оештырылачак, анда яшьләр уңышлы проектлар, Татарстанга кайткан кешеләр турында ишетәчәкләр, шулай ук грантлар алуга гаризалар рәсмиләштерү буенча тәкъдимнәр алачаклар.

Һәр районга визитның кульминациясе булып "безнең район – киләчәк образы" проект сессияләре торачак, анда яшьләр үз проектларын тәкъдим итә һәм ТР Яшьләр эшләре буенча министрлыгы һәм район хакимиятеннән ярдәм ала алачак. Һәркем үз тәкъдимнәрен  времямолодых16.рф сайтында кертә ала.

Бүген автобус ТР Яшьләр эшләре министрлыгыннан старт алды, ә аның беренче тукталышы "Казан" гаилә үзәге янында булды.

"Узган елгы турдан соң, мөмкин кадәр формаль булмаган һәм продуктив булган гаҗәеп җавап алгач, без традицияне дәвам итәргә һәм 14 "рад-тур" сиквелын эшләтеп җибәрергә булдык..30", - дип сөйләде Яшьләр эшләре буенча министрның беренче урынбасары Тимур Сөләйманов.

Акция барышында яңа яшьләр объектлары буенча фикер алышулар, республиканың яшьләр парламентына кандидатлар катнашында дискуссияләр һәм дебатлар, район җитәкчеләре белән очрашулар узачак. Бу чараларда меңләгән кеше катнашыр дип көтелә. Автобус маршрутын "Татарстан яшьләре" социаль челтәрләрендә, времяолодых16.рф сайтында һәм социаль челтәрләрдә күзәтеп була.