Учреждениеләрнең эш сыйфатын бәйсез бәяләү

Социаль хезмәт күрсәтү оешмалары тарафыннан хезмәт күрсәтү сыйфатын бәйсез бәяләү иҗтимагый контрольнең бер формасы булып тора һәм социаль хезмәт күрсәтүләрдән файдаланучыларга социаль хезмәт күрсәтү оешмаларының хезмәт күрсәтү сыйфаты турында мәгълүмат бирү, шулай ук аларның эшчәнлеге сыйфатын күтәрү максатларында үткәрелә.

Социаль хезмәт күрсәтү оешмалары тарафыннан хезмәт күрсәтү сыйфатын бәйсез бәяләү социаль хезмәт күрсәтүне оештыру турында мәгълүматның ачыклыгы һәм һәркем өчен мөмкин булуы; социаль хезмәтләр күрсәтү шартларының уңайлылыгы һәм аларны алу мөмкинлеге; социаль хезмәт күрсәтүне көтү вакыты; социаль хезмәт күрсәтү оешмалары хезмәткәрләренең дорфалыгы, әдәплелеге, компетентлыгы; хезмәт күрсәтү сыйфаты белән канәгать булу кебек гомуми критерийлар буенча хезмәт күрсәтү шартларын бәяләүне күздә тота.

Татарстан Республикасы Хезмәт, мәшгульлек һәм социаль яклау министрлыгының (алга таба - министрлык) 24.04.2013 ел, №258 һәм 12.11.2013 ел, №634 боерыклары нигезендә, социаль хезмәт күрсәтү учреждениеләрендә күрсәтелә торган социаль хезмәтләрнең сыйфатын бәйсез бәяләү функциясе Министрлык каршындагы Иҗтимагый советка йөкләнде.

Бәйсез бәяләү сыйфатын хезмәт күрсәтү оешмалары тарафыннан хезмәт күрсәтү үткәрелә дә ешрак, елга бер тапкыр һәм кимендә өч елга бер тапкыр.

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы карамагындагы социаль хезмәт күрсәтү учреждениеләре турында тулырак мәгълүмат сайтта урнаштырылган http://sobes.tatarstan.ru/