Герой Борис Кузнецов вафат булды

2020 елның 12 ноябре, пәнҗешәмбе

Бөек Ватан сугышы ветераны, Советлар Союзы Герое, Лаеш районының Мактаулы гражданины Борис Кириллович Кузнецовның гомере өзелде. Геройның туганнары һәм якыннарына кайгысын Лаеш районы Башлыгы Илдус Зарипов җиткерде:

"Борис Кириллович-легендар язмыш кешесе.
15 яшендә ул күптән түгел ачылган КОМЗ станогы янында басып, 16 яшендә фронтка китә, 17 яшендә фашистлар белән мәшгуль Днепрның уң як ярына китә һәм берничә көн бозлы суда кабельне торгыза. Хезмәттә ул тагын 9 ел — Берлинны алуда да, Украин ССРда милләтчеләргә каршы көрәшне алып баруда да катнаша.

Декабрь аенда аңа 95 яшь тулган булыр иде.

Борис Кирилловичны һәрвакыт оптимизмлы, позитив кәефле һәм тирән рәхмәт сүзле кеше булды. Ул һәр көнне яратып яшәде. Миңа аның соңгы интервьюларының берсе истә калды, ул анда: «мин шундый тормыш белән яшәвем белән бәхетле, бәхетем дә, мәхәббәтем дә бар иде. Хәзер, мин сезгә әйтергә телим, минем инде кызым да, оныкларым да, оныкчыкларым да бар».

Геройның үлеме бетмәс-төкәнмәс югалту. Борис Кузнецов бөтен гомерен Ватанга хезмәт итүгә багышлады. Аның турында хәтер безнең йөрәкләрдә мәңгегә сакланачак, ә аның батырлыклары турындагы тарих батырлык үрнәге булып торачак һәм буыннан-буынга тапшырылачак.
Барлык туганнарыгыз һәм якыннарыгызның тирән кайгысын уртаклашам. Геройга якты истәлек!"

Борис Кириллович Кузнецов 1925 елның 26 декабрендә Татарстан башкаласында-Казан шәһәрендә һөнәрче гаиләсендә туа. Рус. Иртә әти-әнисез калгач, әби янында яши һәм тәрбияләнә. Булачак Советлар Союзы Герое атасы Кирилл Петрович, аның бабасы кебек үк, гомер буе итекче булып эшләгән.
Сугышка кадәр Борис Кузнецов «алтыеллык» ны тәмамларга һәм 1940 елда һөнәр училищесына укырга керергә өлгергән. Әгәр дә сугыш булмаса, Борис Кириллович әтисе юлыннан китәр иде, тик планнар кискен үзгәрде. 41нче елдан ук ул Казан оптика-механика заводында эшдәде. КОМЗ сугыш елларында фронтны тәэмин итә. Көнгә 15-16 сәгатьтә 16 яшьлек егет эшкә түзә.

1942 елның ноябреннән Кызыл Армиядә. Сержантларның айлык курсларын тәмамлый. 1943 елның мәеннан Бөек Ватан сугышында катнаша. Волхов, дала һәм 2 нче Украина фронтларында сугыша. Ленинград, Курск сугышында, Украина, Молдавия, Румыния, Польша, Чехословакияне азат итүдә, Германия территориясендә барган сугышларда, Берлин штурмында катнаша. Немец-фашист илбасарларына каршы сугышларда өч тапкыр яралана һәм контузия ала, әмма яңадан хәрби сафка кайта.

791 нче артиллерия полкының (254 нче укчылар дивизиясе, 52 нче армия, Дала фронты) элемтә бүлеге командиры сержант Борис Кузнецов Днепрны форсировать итүдә һәм уң ярда плацдармны киңәйтү сугышларында аерылып торды.

1943 елның 2 октябрендә кулдан ясалган плотика бүлеге белән бергә Днепр аша Украинаның Черкас районы Крещатик авылы тирәсендә чыга, кабель линиясе суза һәм алдынгы отрядның артиллерия батареясы белән элемтә урнаштыра.

СССР Югары Советы Президиумының 1944 елның 22 февралендәге Указы белән немец-фашист илбасарларына каршы көрәш фронтында командованиенең сугышчан биремнәрен үрнәк үтәгәне һәм шул ук вакытта күрсәткән батырлыгы өчен сержант Кузнецов Борис Кирилловичка Ленин ордены һәм «Алтын Йолдыз» медале белән Советлар Союзы Герое исеме бирелә (2557 нче номерлы).

1944 елда кече лейтенантлар курсларын тәмамлый.

9 тапкыр Борис Кузнецов дошман тылында була һәм Кызыл Армияне кыйммәтле мәгълүматлар белән тәэмин итә. Сугыш кырыннан частьнең сугышчан байрагын чыгара.

1945 елның 24 июнендә Мәскәүдә Кызыл мәйданда узган тарихи Җиңү парадында катнаша.

1946 елдан өлкән лейтенант Кузнецов запаста.

Борис Кузнецов ветераннар хәрәкәтендә актив катнашкан. Казан шәһәр сугыш ветераннары комитеты Президиумы әгъзасы һәм РОСТО (элеккеге ДОСААФ) республика советы әгъзасы. Яшьләргә хәрби-патриотик тәрбия бирү буенча актив эш алып бара, аңа «Татарстан Республикасының атказанган мәдәният хезмәткәре»дигән мактаулы исем бирелә. Яшьләр алдында героик-патриотик тематика буенча лекцияләр белән чыгыш ясады. 1990 һәм 2000 елларда Мәскәүдә Кызыл мәйданда Җиңү парадларында катнаша.

Ленин ордены, 1 нче һәм 2 нче дәрәҗә Ватан сугышы ордены, медальләр белән бүләкләнә.

Геройга мәңгелек истәлек...