Илдус Зарипов: "Күп кенә кыенлыкларга карамастан, без район предприятиеләре һәм оешмаларының өзлексез эшен тәэмин итә алдык"

2021 елның 17 феврале, чәршәмбе

2020 елда тулай территориаль продукт 29,5 млрд. сум тәшкил иткән. Район предприятиеләре тарафыннан 47 миллиард 14 миллион сумлык сәнәгать продукциясе төяп озатылган, үсеш-36%. Әлеге саннарны бүген йомгаклау сессиясендә Лаеш районы Башлыгы Илдус Зарипов җиткерде. "Күп кенә кыенлыкларга карамастан, без район предприятиеләре һәм оешмаларының өзлексез эшен тәэмин итә алдык", - дип ассызыклады ул. 2020 ел өчен республика муниципаль берәмлекләренең социаль-икътисадый үсеше рейтингында Лаеш муниципаль районы шәһәр һәм авыл җирлеге булган муниципаль районнар арасында 4 нче урынны алып тора.

Район предприятиеләре буенча сәнәгать җитештерүе индексы 107,4% тәшкил итте.

Тулаем алганда, 2020 елда районның икътисади үсешен, узган еллар белән чагыштырганда, без уртача позитив бәялибез, диде Илдус Зарипов. Һәм, һичшиксез, бюджет барлыкка китерүче предприятиеләребез – «Нәфис» компанияләр төркеме - Казан май комбинаты, май экстракциясе заводы, Нәфис-Биопродукт, «Казан» халыкара аэропорты, «Ак Барс» холдингының «Яратель» кошчылык фабрикалары һәм башка бик күп кенә предприятиеләребезнең, шул исәптән урта һәм кече бизнес предприятиеләренең өлеше зур.

Ул проектлар уңышлы гамәлгә ашырыла һәм район икътисадына зур өлеш кертә торган компанияләрне билгеләп үтте.

Район территориясендә, «Казан» халыкара аэропортыннан тыш, авиация тармагына хезмәт күрсәтүче кече предприятиеләр – «Тулпар» компаниясе, МВЭН, Караеш һәм Лаеш шәһәрендә сервис үзәкләре урнашкан, анда очу аппаратын модернизацияләргә һәм аларга хезмәт күрсәтергә була.

Районда сәнәгать мәйданчыкларын һәм паркларны үстерү буенча эш дәвам итә, шулай ук 5 авыл җирлегендә һәм район үзәгендә 7 сәнәгать мәйданчыгы булдырылган, анда 34 резидент уңышлы үсеш ала.

2020 ел аграрийлар өчен, бигрәк тә үсемлекчелек өлкәсендә уңышлы булды, дип билгеләп үтте Лаеш районы башлыгы. 2020 елда тулай авыл хуҗалыгы продукциясе күләме 5 млрд. 957 млн. сум тәшкил итте, үсеш 2019 елга карата 104% тәшкил итте. Тулай продукция күләме буенча район Татарстан Республикасында дүртенче урында тора.

84,8 мең тонна ашлык җыеп алынган. Уңыш гектарыннан 32 центнердан артык.

5 мең тоннадан артык яшелчә, 6 мең тонна бәрәңге үстерелде.

Узган елда сөт җитештерү 13,8 мең тонна тәшкил итте, ит-6,8 мең тонна.

Бүгенге көндә республикада төп йомырка җитештерүчеләр-безнең «Ак Барс» кошчылык комплексының «Яратель» кошчылык фабрикалары һәм «Державинская»кошчылык фабрикасы. Алар тарафыннан 2020 елда 922 миллион данә йомырка җитештерелгән. Районның авыл хуҗалыгында 1380 кеше эшли. Авыл хуҗалыгы продукциясен һәм хезмәтләрен сатудан кергән табыш 5 млрд. 503 млн. сум тәшкил иткән, бу 2019 ел дәрәҗәсеннән 278 млн.сумга күбрәк. Авыл хуҗалыгы предприятиеләре хезмәткәрләренең уртача хезмәт хакы 33 мең 288 сум тәшкил итте, бу 2019 ел дәрәҗәсеннән 17 процентка югары. Авыл хуҗалыгында хезмәт хакы дәрәҗәсе буенча без республика районнары арасында алтынчы урында торабыз.

Крестьян-фермер хуҗалыклары да продукция күләмнәре үсешенең яхшы динамикасын күрсәтә. Бүгенге көндә 34 гаилә фермасы уңышлы эшләп килә.

2020 елда районның шәхси ярдәмче хуҗалыклары дотацияләр рәвешендә 1 млн. 734 мең сум күләмендә дәүләт ярдәме алды.

Республика программаларында катнашып, 2020 елда авыл хуҗалыгы продукциясе җитештерүчеләр 242 млн. сум дәүләт ярдәме алды.

Авыл халкында «гаилә терлекчелек фермаларын үстерү» һәм «яшь фермерларга ярдәм итү»республика программаларында катнашуы аеруча зур кызыксыну уятты.

Районда үсемлекчелекне һәм терлекчелек тармагын алга таба үстерү өчен үсеш нокталары билгеләнгән. Аларның төп максаты-милекнең кече рәвешләрен алга таба үстерү, терлекләрнең продуктлылыгын арттыру һәм район территориясендә терлекчелек продукциясен эшкәртү.