1 апрельдән Татарстанда социаль пенсияләр арта

2021 елның 2 апреле, җомга

1 апрельдән дәүләт пенсион тәэмин ителешендәге, шул исәптән социаль пенсияләр 3,4% ка арттырыла , бу 2020 елда пенсионерларның яшәү минимумы үсеше темпы белән тәңгәл килә.

Татарстан Республикасында 82 мең пенсионерның, шул исәптән 79 мең социаль пенсия алучыларның пенсияләре арта. Пенсия арту шулай ук Дәүләт тәэмин ителеше буенча пенсия алучыларга – хәрби хезмәткәрләргә, радиация яки техноген һәлакәтләрдән зыян күрүчеләргә, Бөек Ватан сугышында катнашучыларга, “Блокадалы Ленинградта яшәүчегә” билегесе белән бүләкләнүче гражданнарга, Чернобыльдә һәлак булган хәрби хезмәткәрләрнең балигъ булмаган балаларына да кагыла.

Социаль пенсия алучылар да апрельдә  арткан пенсия алачак. Картлык буенча иминият пенсиясе алу хокукы булмаган гражданнар, туендыручысын югалтучылар, ятимнәр, инвалидлар, инвалид балалар һәм әтисе дә, әнисе дә булмаган балалар әлеге категориягә карыйлар.