Балалар «рәхмәт» диләр: Ларионова Лаеш районында биш балалар лагерен тикшерде

2021 елның 12 июле, дүшәмбе

9 июльдә ТР Дәүләт Советы депутаты Татьяна Ларионова Татарстанның Лаеш районы балалар лагерьларына барды. Парламентарий Иске Пристань, Троицкий һәм Орел авылларында  «Липки» һәм «Чайка» сәламәтләндерү лагерьларында булды, визит Боровое Матюшино авылында «Волга» яшьләр үзәге белән тәмамланды.

Максат-лагерьларда коронавируска каршы шартларның үтәлешен тикшерү, балалар өчен куркынычсызлыкны һәм туклануны оештыру сыйфатын тикшерү. Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов тиешле йөкләмәне Татарстан Кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек федераль хезмәте туклануны оештыру буенча кайбер лагерьларда ачылган хокук бозулар турында сөйләгәннән соң бирде.

Татьяна Ларионова билгеләп үткәнчә, аның сәфәре — тикшерү генә түгел, ә лагерьлар эше белән танышу да.

"Ел саен депутатлар корпусы лагерьлар эше белән таныша һәм балаларның ничек яшәвен бәяли. Безнең өчен беренче һәм иң мөһиме-балаларның кәефе һәм тәэсире. Балалар монда канәгать <...> бу бик каты куандыра ", - дип билгеләп үтте депутат.

Татьяна Ларионова, аның фикеренчә, оешкан ялга тартылмаган малайларның теләкләрен аеруча билгеләп үтте. "Малайлар узган смена адресына бик күп яхшы сүзләр әйтүләрен һәм бирегә кабат әйләнеп кайтуларын теләделәр, бу сөендерә алмый. Балалар белән ял итүне оештыру педагогик коллективтан, ярдәмче коллективтан таләп ителгән дәрәҗәдә бара, һәм бу нәтиҗә монда уңай», — диде спикер.

"Безнең республикада лагерьларны яңарту программасы эшли, һәм“ Липки " бу программага керде. Ашханәгә капиталь ремонт ясалды, киләсе елга корпусларны ремонтлау көтелә. Монда кабат килгән балалар кабат шундый матур урында булулары белән бәхетле булачак", - дип нәтиҗә ясады спикер.

"Татар-информ" МА материаллары буенча.