2022 елның 22 казанышы

2022 елның 31 декабре, шимбә

1. Лаеш районы Татарстан Республикасы муниципаль берәмлекләренең социаль-икътисадый үсеше рейтингында үз позицияләрен саклап калды.

2. Без торак тапшыру планын икеләтә арттырып үтәдек. 400 мең квадрат метр мәйдан кертелгән. Шул исәптән, Габишево авылының «Северный» микрорайонында ДТФ линиясе буенча ике 56 фатирлы торак йорт тапшырылган.

3. «Казан» аэропортына илтүче юлны реконструкцияләү тәмамланды. Юл ике полосадан дүрт полосага кадәр киңәйде, «Казан-Экспо» күргәзмә комплексы районында борылыш эстакадасы һәм Кече Кабан авылы районында җир асты кичүе төзелде.

4. Караболак юлы дублерын төзү турында карар кабул ителде. Бик тиздән Олы Кабан һәм Сокуров районнарында километрлы бөкеләр үткәнгә китәчәк.

5. Лаеш районының Усады авылында Казан - Аэропорт - Казан маршруты буенча йөрүче поездлар юлында Южный парк ачылды.

6. Столбище авылында Мәдәни үсешнең күпфункцияле үзәге ачылды. Бер бинада Мәдәният йорты урнашкан. Яңа Мәдәният йортында һәр кеше күңеленә хуш килерлек итеп төрле иҗат берләшмәләре өчен бүлмәләр каралган.

7. Лаешта яңа социаль объект - «Белогорье» яшьләр үзәге ачылды. Бинада ирекле аралашу өчен коворкинг-үзәк, лекторияләр, амфитеатр урнашкан, анда төрле мастер-класслар, күргәзмәләр, форумнар, белем бирү чаралары узачак.

8. Лаеш техникумында Як-42 самолеты пәйда булды - ул студентлар алган белемнәрен практикада беркеткән ниндидер уку лабораториясе.

9. Лаеш районындагы «Иннополис» махсус икътисадый зонасы территориясендә ICL компанияләр төркеме проектын эшләтеп җибәрү.

10. Җылыту өчен пеллетларга калдыклар эшкәртү белән бер тапкыр кулланыла торган салам һәм агач материалларыннан ясалган савыт-саба әзерләү заводы төзелә башлады.

11. Сәламәтләндерү, пляж, экологларны берләштерүче «Лаеш» түгәрәк еллык курортын төзү буенча масштаблы проектны гамәлгә ашыру өчен әзерлек эшләре башланды.

12. Казан һәм Татарстан митрополиты Кирилл Лаеш районында Урта Девятово авылында чиркәү төзелеше урынында беренче таш салу тантанасында катнашты. Храм Алексей хөрмәтенә Аллаһы кешесен куяр.

13. Булачак Лаеш җәмыгъ мәчете манараларына ярты ай эчендә гөмбәз һәм шпиль куйдылар. Мәчеттә 200 кешелек гыйбадәт залы, 50 кешелек хатын-кызлар залы, шулай ук 120 кунакка никах залы каралган.

14. Столбище авылында өч скважина бораулау, биш су башнясы урнаштыру һәм 7 км суүткәргеч челтәр салу эшләре башкарылган.

15. «Чишмә»/ «Родник» проекты буенча сатыла торган бушлай эчәргә яраклы су тарату пунктлары ачылды. Эш дәвам итәчәк.

16. Александров авыл җирлегендә 160 баш савым сыерына исәпләнгән терлекчелек комплексы ачылды.

17. Югары сыйфатлы чимал җитештерү өчен 140 башка исәпләнгән сөт-товар фермасы төзелә башлады.

18. 2022 ел йомгаклары буенча Лаеш районы көрәш буенча Татарстан чемпионы булды. 7 Лаеш көрәшчесе Россия җыелма командасы составына керде.

19. Лаеш районында Сабантуйда абсолют батыр тәкә һәм яңа машина ачкычлары алды.

20. «Сәламәт буын» утар лицеенда көрәш спорт залы ачылды. Биредә армия кул сугышы, дзюдо, самбо, ирекле көрәш һәм тхэквондо өйрәтәчәкләр. Проект Лаеш районының башка мәктәпләрендә дә дәвам итәчәк.

21. «Каравон» рус фольклорының юбилей-утызынчы фестивален билгеләп үттек. Һәм капиталь ремонттан соң Никольское авылында Мәдәният йортын ачтылар.

22. Лаеш районы Татарстан муниципаль районнары лидерлары өчлегендә әдәбият буенча БДИ нәтиҗәләре буенча.

Безнең районның тагын 2 эре кошчылык фабрикасы республиканың 82 процентын җитештерә, «Биосфера Фиш» компаниясе 3 балык үрчетүче һәм 2 яңа буа төзи башлады, «Нармонка» агрофирмасы ҖЧҖ базасында «Нармонкадан яшелчәләр.

Районда чия бакчалары һәм җиләк плантацияләре барлыкка килде, кыскасы, кура җиләге җәннәте. ККК төзү мәсьәләсен хәл итү юлында. 3 елга исәпләнгән муниципаль программа кысаларында 60 яңа контейнер мәйданчыгы төзеделәр.