Тарих

Лаеш шәһәре тарихы

Лаешның борынгы шәһәре Явыз Иван IV Урта Иделдә Казанны яулап алганнан соң XVI гасырның рус форпостлары арасына керә. Бу урында торак пункт, күрәсең, элегрәк барлыкка килгән; җирле туган якны өйрәнүчеләрнең иң оптимистлары  яшәү вакыты чорын -мең ел, хәтта күбрәк тә атыйлар.

Лаеш, яки Лаеш, археологик эзләнүләр һәм Никонов елъязмасыннан алынган мәгълүматларга караганда, «Камада, Лаешта» Казан ханлыгы чорында (1438-1552) булган. Бу борынгы Чакма авылы янындагы һөнәрчеләр һәм сәүдәгәрләр җирлеге була. Лаеш урынында башта «острог»дип аталган Рус ныгытмасы төзелә. Ныгытма диварларының озынлыгы ярты чакрым тәшкил итә, аның коралы алты пушка  манарасын тәшкил итә.

Рәсми тарихи мәгълүматларга килгәндә, Лаеш шәһәренә -1557 елда (1565) сугышчы Петр Иванович Шуйский, Камада ышанычлы ныгытма булдыру,  өчен нигез салган. Бу якларда җирле халыкларының- черемисларның борчылуы еш була, элек  хәзерге марилар шулай аталганнар.

Лаеш округы стратегик яктан бик үзенчәлекле саналган: Кама аша кичү гамәлдә була, монда гасырлар буе Кама аша Казаннан Ногай Урдасы чигенә кадәр юл дәвам иткән. Көчле ныгытма, гадәттәгечә, бик  тиздән авылны, ә аннары шәһәрне дә тудыра. Башта монда, нигездә, хәрбиләр — атучылар, пушкарьлар һәм башка хәрби кешеләр яши. Тирә-якта аучылык һәм балык промыселы чәчәк аткан, һәм лаешлылар Иван Грозныйның иң яхшы укчы полкларының составын тулыландырганнар..

1812 елда французлар бәреп кергән вакытта,  Урта Идел  шактый уңыш җыеп алган  була. Сугышның  котылгысыз булуын аңлаган император Александр I кушуын үтәп, Лаешта, кара көнгә азык запасы туплаганнар..

Казан өязе  промышленносте бик тиз үсә, һәм киндер тукымалар, һәм башка тукымалар җитештерү һәм эшкәртү белән шөгыльләнә. Ватан сугышы алдыннан Лаешта 10 мең тирәсе кеше яшәгән. Кайбер җирле халык 1 сентябрьдән формалашкан һәм 3000 җәяүле һәм 300 атлы ихтыяри зат тәшкил иткән Казан ополчениесенә кушылган. Алар арасында бөтен катлауларга караган  руслар, татарлар, чуашлар була. Владимир Иванович Юшков кебек лаеш дворяннары да хәрби хәрәкәтләрдә катнашкан. Владимир Ивановичның абыйсы, генерал-майор Александр Юшков Бородино кырында һәм башка бик күп сугышларда була, II дәрәҗә Изге Анна ордены белән бүләкләнгән һәм хәтта союздаш гаскәрләр француз башкаласын алганнан соң Париж губернаторы да булып торган.

Лаеш халкы армия фондына акча һәм кыйммәтле әйберләр, атлар һәм олаулар, ашлык һәм фураж корбан итә. Шәһәр халкы Наполеон белән көрәшкә 500 сум җыйган, һәм бу бары тик рәсми мәгълүматлар буенча гына - ул чагында барлык бүләкләрне исәпкә алу мөмкин булмый, әлбәттә.

Шәһәрнең тыл урыны  булуына карамастан, биредә Россия армиясен һәм аның артиллерия куәтен ныгыту өчен күп эш башкарыла. Шәхси һәм казна Урал заводларыннан бирегә туп ядрәләре  һәм башка төрле калибрдагы снарядлар җибәрелә, алар Лаеш пристанендә җентекләп сортировкалана..

XX гасыр башына Лаптев хәлле һәм икътисади яктан нык үскән торак пункт булып санала. Азык-төлек һәм хуҗалык өлкәсендә генә дә монда винокуренный, май, солод заводлары эшли; юу, дезинфекция һәм сабын кайнату өчен кирәкле поташ җитештерү дә  җайга салынган була.

1904 нче елда илгә тагын бер афәт- рус-япон сугышы башлана.

Беренче бөтендөнья сугышы Лаешта чын патриотизм дулкыны уята. 1914 елның августында җирле халыклардан 305 нче Лаеш җәяүлеләр  полкы төзелә. Ул 1918 елга кадәр хәрби хәрәкәтләрдә катнаша.

Февраль революциясеннән соң радикаль рухтагы кораллы солдатларның урамнар буйлап йөрүе ешая, төрле демонстрацияләр һәм манифестантлар башлана. 1917 елның 21 августында  көн уртасында зур янгын чыга, анда күп кенә биналар һәлак була һәм шәһәр җиләк-җимеш бакчасы җитди зыян күрә.

Авылга әйләнү

Совет чорында шәһәр язмышында тагын бер мөһим вакыйга була. 1781 елдан башлап Казан наместниклыгының төп һәм мөһим шәһәрләренең берсе, ә аннары өяз үзәге буларак, 1920 елда Лаеш кантонының үзәге дип игълан ителә, ә 1930 елга бөтенләй дә совет шәһәрләре исемлегеннән төшерелә һәм гади бер авыл җирлеге булып кала.

Бары тик 1950 елда гына ул, башта шәһәр тибындагы бистә дип игълан ителеп ,статусын кире кайтара башлый . 2004 елның 9 сентябреннән район буйсынуындагы шәһәр статусы кире кайтарыла.

Хәзерге вакытта шәһәрдә теркәлгән 11000 кеше яши, ә теркәлмәгәннәр белән бергә күпкә күбрәк. Аларның 72% ы руслар, 22% татарлар, 6% ы төрле милләт халкы.

Тарихи белешмә

X в. - Лаеш шәһәре янында Лаеш (Чакма) авыл җирлеге барлыкка килү.

1557 ел-Казан воеводасы князе П.И. Шуйский ныгытмасы төзелә.

1609 ел-Казан сарае боерыгына буйсынган шәһәрләр арасында Лаеш шәһәрен искә алу.

1648 елларда Лаешта хәрби әһәмиятен югалта, хәрби хезмәт кешеләрнең төп өлеше Кама аръягы  острогларына  күчерелгән, 100 ат казагы Сембердән 14 км ераклыкта, Свияга  елгасы ярында яңа урынга күчерелгән.

1708 ел – Лаеш Казан губернасының  шәһәр яннары исемлегенә кертелгән.

1770 нче еллар-һәр ел май азагыннан алып июнь башына кадәр шәһәрдә 1914 елга кадәр дәвам иткән тимер ярминкәсе уза.

1780 ел-Екатерина II указы буенча Лаеш Казан наместниклыгының өяз шәһәре статусын ала (1796 елдан - Казан губернасы).

1817 елның 22 маенда- Казан өязендә  өченче булып саналган ,училище ачыла.

1867 ел-Россия империясендә беренче тапкыр Лихачевлар заводында ясалма сода уйлап табыла.

1895 ел - шәһәрдә 5380 кеше яши.

1910 ел-иң түбән һөнәр училищесы ачыла.

1920 – өяз Лаеш кантоны дип үзгәртелә

1926 ел-шәһәр статусын бетерап, авыл дип үзгәртелә.

1927 ел- район үзәге Лаеш булган  Лаеш районы оешкан.

1950 ел-Лаеш авылына шәһәр тибындагы поселок статусы бирелә.

1963 ел- ш. т.б. Лаеш Питрәч районы составына кертелгән.

1965-Лаеш районының заманча чикләре торгызылу.

1990 ел-Лаеш Россия Федерациясенең тарихи шәһәрләре исемлегенә кертелде

9.09. 2004 ел-шәһәр статусы торгызылды

2015 елның 26 мартында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 188 нче карары белән Лаеш тарихи җирлек статусына кертелде.

2017-Лаеш шәһәренең 460 еллыгын бәйрәм итү.

Соңгы яңарту: 2022 елның 12 апреле, 17:05