Татарстан санаторийлары эшне 1 июньнән башлап яңартырга мөмкин

2020 елның 22 мае, җомга

Татарстан санаторийлары 1 июньнән башлап эшчәнлекнең яңаруын көтә. Бу хакта РБКга республиканың санатор-курорт учреждениеләре ассоциациясе президенты Евгений Терентьев сөйләде.

«Премьер-министр Михаил Мишустинның апрель киңәшләре текстында 1 июньгә кадәр санатор-курорт тармагы эшен туктату турында сүз барды. Шуңа күрә без көтәбез», — дип сөйләде әңгәмәдәш, ТР Министрлар Кабинетының 31 майга кадәр броньлау һәм кунакларны кабул итүне тыю кертүен билгеләп үтте.

Терентьев сүзләренчә, Роспотребнадзор һәм санаторийларның яңартылган тәкъдимнәре учреждениеләргә якын арада эшкә керешергә мөмкинлек бирәчәк. 20 майда Федераль хезмәт сайтында бастырылган таләпләр җыелмасында шифаханәләр ял итүчеләрне Covid-19га тискәре тест белән һәм алар белән хастаханәгә урнашканчыга кадәр 14 көн эчендә контактка кермәгән ял итүчеләрне кабул итә алачак, диелә.

Терентьев шулай ук яңа таләпләр кертү чыгымнар күләмен арттырырга мөмкин, шуңа күрә юлламаларның бәясе артырга мөмкин, дип белдерде. Әмма конкрет күрсәткечләр турында әлегә сөйләргә иртә, дип йомгак ясады ассоциация президенты.

Республикада барлыгы 50гә якын санаторий эшли.