«Я вновь открываю Л. Толстого» республика акциясе

2018 елның 20 марты, сишәмбе

Лаеш үзәк балалар китапханәсе хезмәткәрләре язучы тууга 190 ел тулуга багышланган «Я вновь открываю Л. Толстого» республика акциясендә катнаштылар. Акциянең катнашучылары Лаешның 2 мәктәбенең кече мәктәп яшендәге укучылары булды.

Чара кысаларында балалар язучы тормышының һәм иҗатының төп этаплары белән таныштылар, аның кайбер әсәрләре язмаларын тыңладылар, мәсәлән: «Отец и сыновья», «Старый дед и внучек», «Воробей и ласточки», «Косточка», «Волк и белка», геройлар гамәлләре һәм тәртипләре турында уйландылар. Моннан тыш балаларга Л.Толстойның мәкальләр темасына зур булмаган хикәяләр авторы да булуы турында сөйләделәр. Алып баручы әлеге хикәяләрне укып китте, ә укучылар нинди мәкаль турында сүз баруын белергә тиешләр иде.

Акцияне үткәрүдә ярдәм иткән волонтер балалар:

1. Денисова Лена – 1 «б» сыйныф, Лаеш шәһәренең 2 мәктәбе;
  2. Садреев Денис -1 «б» сыйныф, Лаеш шәһәренең 2 мәктәбе;
  3. .Беспалов Дима - 1 «б» сыйныф, Лаеш шәһәренең 2 мәктәбе;
  4. Мирзоева Гулбахор - 1 «б» сыйныф, Лаеш шәһәренең 2 мәктәбе;
  5. Захаров Алексис - 1 «б» сыйныф, Лаеш шәһәренең 2 мәктәбе;

Акциядә катнашу нәтиҗәләре буенча балалар шундый фикергә килделәр: Л.Н.Толстойның һәр әсәре, хикәя булсынмы ул, яки әкиятме, әхлакның төп күнекмәләрен бирә, дуслыкка, игелеккә, гаделлеккә, ярдәмчеллеккә һәм башка яхшы нәрсәләргә өйрәтә.

Акциядә барлыгы 93 кеше катнашты.